Københavns Roklub’s Hall of Fame

 

Københavns Roklub’s Hall of Fame indeholder navnene på alle de KR-roere som har hjemtaget medaljer eller andre store resultater, fra Danmarksmesterskaber til de Olympiske Lege.

2017

JW4x – Baltic Cup – Guld – Cecilie Brünnich Sørensen
JW2- – nordisk mesterskab – Cecilie Brünnich Sørensen

2016

JM8+ Nordisk mesterskab – Aksel Dybdahl

2015
Danmarksmesterskab W2+inr 10 Km langdistance: Sølv – Annette Kjærulf Andersen, Carina Klein, Vibeke Skousen.

BLM4x verdensmesterskab – Bronze – Fredrik Leicht
JM8+ – nordisk mesterskab – Sebastian Bache, Timon Strømgren, Aksel Dybdahl & Sebastian Sølve.

2014
Danmarksmesterskab W2+inr 10 Km langdistance: Sølv – Marie Krarup, Betina Holck, Anne Sevelsted, Mette Munch Madsen

BLM4x verdensmesterskab – Bronze – Fredrik Leicht
JM4- Baltic cup – sølv – Mathias Nielsen – Sebastian Bache – Sebastian Sølve

2013

Danmarksmesterskab M4+inr: Sølv – Kenny Andersen, Kristian Østergaard Martensen, Rasmus Svartengren, Nikolaj Skjølstrup, cox: Pia Erikstrup
Danmarksmesterskab W2+inr 10 Km langdistance: Bronze – Marie Krarup, Betina Holck, Lise Mejlbjerg 

2012

Danmarksmesterskab M4+inr: Bronze – Mads Peter Andersen, Kenny Andersen, Mikkel Schmidt, Jonathan Sølve, cox: Tilde Hurup

2011

Verdensmesterskab LM8+: Bronze – Martin Kristensen
Nordisk Mesterskab M4-: Bronze – Fredrik Leicht, Jonathan Sølve
Danmarksmesterskab M4+inr: Sølv – Martin Kristensen, Mads Peter Andersen, Jonas Thygesen, Kenny Andersen, cox: Stine Andersen
Danmarksmesterskab M2+inr 25 Km langdistance: Bronze – Kristian Østergaard Martensen, Mads Peter Andersen, Mikkel Schmidt, Kenny Andersen

2010

Danmarksmesterskab Mænd, indendørs: Guld – Kristian Østergaard Martensen
Danmarksmesterskab M4+inr: Sølv – Kenny Andersen, Christian Felter, Mads Peter Andersen, Jonas Thygesen, cox: Tilde Hurup
Danmarksmesterskab M2+inr 25 Km langdistance: Bronze – Kenny Andersen, Christian Felter, Mads Peter Andersen, Mikkel Schmidt
Forbundsmesterskab W8+: Bronze – Anne Sevelsted, Mette Munch Madsen, Diana Kofod, Sirka Bøgelund Olsen ,Louise Engel Balling, Karen Sørensen, Kirsten Martensen, Tilde Hurup, cox: Kristina Martensen
Juniormesterskab JM2-: Guld – Fredrik Leicht, Jonathan Sølve

2009 

Danmarksmesterskab M4+inr: Sølv – Kenny Andersen, Morten Blicher-Hansen, Christian Felter, Jonas Thygesen, cox: Sofie Baagøe
Forbundsmesterskab LW2X: Sølv – Tilde Hurup, Karen Sørensen
Forbundsmesterskab W8+: Bronze – Jeanette Ørnvang, Kristina Martensen, Sirka Bøgelund Olsen, Anne Sevelsted, Louise Engel Balling, Ulrikka Poulsen, Stine Andersen, cox: Jens Martensen
Klubmesterskab W2+inr: Anne Sevelsted, Stine Andersen, cox: Christian Felter
Klubmesterskab M2+inr: Christian Felter, Jan Høgberg, cox: Anne Sevelsted

2008

Olympiske Lege LW2X: 7. plads – Katrin Olsen og træner Vagn Nielsen
Danmarksmesterskab M2+inr 25 Km langdistance: Sølv – Kenny Andersen, Morten Blicher-Hansen, Christian Felter
Danmarksmesterskab M4+inr: Sølv – Kenny Andersen, Morten Blicher-Hansen, Christian Felter, Matthias Hürlimann, cox: Hildur Enni
Danmarksmesterskab M4+inr: Bronze – Ole Skyggebjerg, Hasse Minuva, Peter Staal, Jim Kristensen, cox: Tilde Hurup
Danmarksmesterskab LW, indendørs: Bronze – Hildur Enni
Forbundsmesterskab W8+: Sølv – Pia Boyborg, Stine Andersen, Hildur Enni, Louise Engel Balling, Christina Aagaard, Ulrikka Poulsen, Sirka Bøgelund Olsen, Kirsten Martensen, cox: Tilde Hurup
Forbundsmesterskab W2+inr: Sølv – Georgia Atkins, Mette Munch Madsen, cox: Trine Søttrup
Forbundsmesterskab M4+: Bronze – Martin Andersen, Lasse Hille, Casper Leicht, Matthias Hürlimann, cox: Kristina Andersen
Forbundsmesterskab W2+inr: Bronze: Betina Holck, Anette Larsen, cox: Berit Hoielt
Klubmesterskab W2+inr: Kristina Andersen, Kirsten Martensen, cox: ???
Klubmesterskab M2+inr: Matthias Hürlimann, Morten Blicher-Hansen, cox: Kirsten Martensen

2007

Verdensmesterskab LW2X: Bronze – Katrin Olsen og træner Vagn Nielsen
World Cup LW2X: Guld – Katrin Olsen og træner Vagn Nielsen
Danmarksmesterskab M2+inr 25 Km langdistance: Bronze – Peter Staal, Morten Blicher-Hansen, Kenny Andersen
Forbundsmesterskab W2+inr: Guld – Hildur Enni, Ulrikka Poulsen, cox: Julie Moss
Forbundsmesterskab LM2-: Sølv – Anders Christensen, Bo Vestergaard
Forbundsmesterskab W2+inr: Bronze – Christian Felter, Jacob Groth, cox: Mickey Andersen
Forbundsmesterskab W8+: Bronze – Maria Bloch Pedersen, Line Mika Skov, Susanne Axen, Tina Espander, Kristina Andersen, Stine Jensen, Tilde Hurup, Kirsten Martensen, cox: Jens Martensen
Nordisk Junior mesterskab JM8+: Guld  – Mathias Lyster
Juniormesterskab Indendørs JMA: Guld – Mathias Lyster
Klubmesterskab W2+inr: Mette Munch Madsen, Ulrikka Poulsen, cox: Julie Moss
Klubmesterskab M2+inr: Matthias Hürlimann, Morten Blicher-Hansen, cox: Julie Moss
Klubmesterskab W1X: Kirsten Martensen
Klubmesterskab M1X: Kristian Østergaard

2006

Verdensmesterskab LW4X: Sølv – Katrin Olsen og træner Vagn Nielsen
Danmarksmesterskab LM4-: Guld – Jens Martensen, Jakob Øjvind, Bo Vestergaard, Anders Christensen
Danmarksmesterskab M4+inr: Sølv – Kenny Andersen, Jens Martensen, Ole Skyggebjerg, Jim Kristensen, cox: Melanie Bech
Danmarksmesterskab W1X: Bronze – Katrin Olsen
Nordisk Junior mesterskab JM4-: Guld – Mathias Lyster
Klubmesterskab W2+inr: Anette Bendixen, Kirsten Martensen, cox: Kristina Andersen
Klubmesterskab M2+inr: Jens Martensen, Claus Olsen,  cox: Kristina Andersen
Klubmesterskab W1X: Kirsten Martensen
Klubmesterskab M1X: Sten Carlsen

2005 

Verdensmesterskab LW4X: Sølv – Katrin Olsen og træner Vagn Nielsen
Danmarksmesterskab LM4-: Sølv – Jens Martensen, Jakob Øjvind, Bo Vestergaard, Anders Christensen
Danmarksmesterskab W2X: Sølv – Katrin Olsen, Sigrid Svartá
Klubmesterskab W2+inr: Line Mika Skov, Kristina Andersen, cox: Anders Christensen
Klubmesterskab M2+inr: Morten Blicher-Hansen, Lars Hvedstrup Jensen, cox: Kristina Andersen
Klubmesterskab M1X: Sten Carlsen

2004 

Forbundsmesterskab W8+: Bronze – ???
Forbundsmesterskab LM2-: Guld – Anders Christensen, Jens Martensen
Klubmesterskab W2+ínr: Julie Herrik, Anette Bendixen, cox Anders Christensen
Klubmesterskab M2+ínr: Morten Blicher-Hansen, Sten Carlsen, cox Lene Eskelund

2003 

Forbundsmesterskab LW2X: Guld – Katrin Olsen, Sigrid Svartá
Klubmesterskab M2+inr: Jens Martensen, Sten Carlsen, cox: Katrin Olsen

2002

Danmarksmesterskab M8+: Bronze – Jens Martensen, Anders Christensen, Claus Jespersen, Jacob Jespersen, Anders Bertelsen, Ulrik Ralfkiær, Anders Moustgaard, Jakob Øjvind, cox: Line Nielsen
Danmarksmesterskab M4-: Bronze – Anders Bertelsen, Ulrik Ralfkiær, Jacob Jespersen, Anders Moustgaard
Danmarksmesterskab M4+inr: Bronze – Ole Skyggebjerg, Jim Kristensen, Espen Buhl, Hasse Minuva, cox: Mette Kjellberg
Forbundsmesterskab LW2X: Sølv – Sigrid Svartá, Katrin Olsen

2001

Verdensmesterskab LM8+: Sølv – Thomas Croft Buck
Danmarksmesterskab M4+ inr: Bronze – Ole Skyggebjerg, Jim Kristensen, Morten Lindholm, Hasse Minuva cox: Mette Kjellberg
Danmarksmesterskab W4X: Bronze – Katrin Olsen, Sigrid Svartá, Beinta Hansen, Katrin Rubek Nielsen
Forbundsmesterskab W8+: Guld – Katrin Rubek Nielsen, Beinta Hansen, Sigrid Svartá, Katrin Olsen, Inge F. Poulsen, Melanie Beck, Susi Hansen, Marianne Toft cox: Mette Kjellberg

2000

Danmarksmesterskab M4-: Guld – Thomas Buch, Jacob Jespersen, Claus Jespersen, Carl Christiansen
Danmarksmesterskab M4+inr: Guld – Ole Skyggebjerg, Morten Lindholm, Nikolaj Christoffersen, Hasse Minuva, cox: Camilla Lorenzen
Forbundsmesterskab W4+inr: Guld – Katrin Rubek Nielsen, Beinta Hansen, Svanna Jákupsdóttir, Katrin Apol, Katrin Olsen
Forbundsmesterskab JM4-: Sølv- Lars Hvedstrup, Anders Christensen, Jens Martensen, Anders Skovholm
Forbundsmesterskab JM8+: Guld – Lars Hvedstrup, Anders Christensen, Jens Martensen, Anders Skovholm, Henrik, Andreas, Vincent
Nordisk juniormesterskab JM4-: Guld – Lars Hvedstrup, Jens Martensen, Anders Skovholm
Nordisk juniormesterskab JM8+: Bronze – Lars Hvedstrup, Jens Martensen, Anders Skovholm, cox: Anders Christensen
Nations Cup BLM 4-: Guld – Magnus Nielsen

1999

Danmarksmesterskab M2+inr Langdistance: Sølv – Jacob Jespersen, Claus Jespersen, Hasse Minuva
Forbundsmesterskab JM8+: Guld – Lars Hvedstrup, Anders Christensen, Jens Martensen, Brian Laursen, Anders Skovholm, Henrik, Andreas, Vincent
Forbundsmesterskab LM2-: Guld – Magnus Nielsen, Jakob Øjvind Nielsen

1998

Danmarksmesterskab M4+inr: Guld – Jacob Jespersen, Claus Jespersen, Hasse Minuva, Erik Hansen, cox: Sharon Thilgren
Danmarksmesterskab M2+inr Langdistance: Guld – Jacob Jespersen, Claus Jespersen, Hasse Minuva
Junior DM M8+ Magnus Nielsen, Peter Emanuelsen, Dennis Romar, Anders Skovholm, Claes, Adam, Claus + en ARK junior roer

1997

Verdensmesterskab LM2-: Bronze – Jakob Øjvind

1996

Verdensmesterskab LM8+: Sølv – Jörn Hamdorff

1995

Verdensmesterskab LM8+: Guld – Bo Vestergaard
Verdensmesterskab LW2-: Bronze – Sharon Thilgren

1994 

Verdensmesterskab LM8+: Sølv – Bo Vestergaard

1993

Verdensmesterskab LM8+: Sølv – Bo Vestergaard, Jacob Meyer, Sven Blitskov
Danmarksmesterskab LM4-: Guld – Otto Friederichsen, Jacob Meyer, Svend Blitskov, Bo Vestergaard

1992

Verdensmesterskab LM8+: Guld – Bo Vestergaard, Jan Hansen, Flemming Meyer, Sven Blitskov
Danmarksmesterskab LM4-: Guld – Flemming Meyer, Jacob Meyer, Svend Blitskov, Bo Vestergaard
Nations Cup BLM4-: Guld – Jan Hansen, Otto Friederichsen, Kim Hansen

1991

Danmarksmesterskab M8+: Guld – Niels Holmquist, Jacob Meyer, Flemming Meyer, Lars Rasmussen, Svend Blitskov, Vagn Nielsen, Ole Gaba, Sten Carlsen, Cox: Dan Kristensen
Danmarksmesterskab LM4-: Guld – Flemming Meyer, Lars Rasmussen, Svend Blitskov, Vagn Nielsen
Danmarksmesterskab M4-: Guld – Flemming Meyer, Lars Rasmussen, Svend Blitskov, Vagn Nielsen
Danmarksmesterskab M2-: Guld – Ole Gaba, Sten Carlsen

1990

Verdensmesterskab LM8+: Guld – Vagn Nielsen, Bo Vestergaard, Flemming Meyer, Lars Rasmussen, Svend Blitskov
Danmarksmesterskab M8+: Guld – Niels Holmquist, Jacob Meyer, Flemming Meyer, Lars Rasmussen, Svend Blitskov, Vagn Nielsen, Ole Gaba, Sten Carlsen, Cox: Dan Kristensen
Danmarksmesterskab LM4-: Guld – Flemming Meyer, Lars Rasmussen, Svend Blitskov, Vagn Nielsen
Danmarksmesterskab M4-: Guld – Flemming Meyer, Lars Rasmussen, Svend Blitskov, Vagn Nielsen

 

… Perioden mangler …

 

1935

Danmarksmesterskab M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Emil Boye-Jensen, Siegfred Sørensen, Poul Knudsen, Raymond Larsen, Carl Berner, Kjeld Karise, Cox: Harry Gregersen

1934 

Europamesterskab, Schweitz, Luzern: M8+ Sølv – Knud Olsen, Willy Sørensen, Ove Løllner, Emil Boye-Jensen, Siegfred Sørensen, Poul Knudsen, Raymond Larsen, Carl Berner, Cox: Harry Gregersen
Nordisk Mesterskab, Norge, Horten M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Ove Løllner, Emil Boye-Jensen, Siegfred Sørensen, Poul Knudsen, Raymond Larsen, Carl Berner, Cox: Harry Gregersen
Danmarksmesterskab M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Ove Løllner, Emil Boye-Jensen, Siegfred Sørensen, Poul Knudsen, Raymond Larsen, Carl Berner, Cox: Harry Gregersen

1933

Ingen mesterskabsmedaljer.

1932

Nordisk Mesterskab, Bagsværd Sø M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Ove Løllner, Emil Boye-Jensen, Willy Kruse, Siegfred Sørensen, Cox: Hugo Svendsen
Danmarksmesterskab M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Ove Løllner, Emil Boye-Jensen, Willy Kruse, Siegfred Sørensen, Cox: Hugo Svendsen

1931

Danmarksmesterskab M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Ove Løllner, Emil Boye-Jensen, Willy Kruse, Siegfred Sørensen, Cox: Harry Gregersen
Danmarksmesterskab M4-: Guld – Carl Schmidt, Emil Boye-Jensen, Knud Olsen, Willy Sørensen

1930

Europamesterskab, Belgien, Liege: M8+: Bronze – Knud Olsen, Willy Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Friborg Jensen, Egon Bang, Ove Løllner, Søren Neergaard, Cox: Harry Gregersen
Danmarksmesterskab M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Friborg Jensen, Egon Bang, Ove Løllner, Søren Neergaard, Cox: Harry Gregersen
Danmarksmesterskab M4-: Guld – Carl Schmidt, Friborg Jensen, Knud Olsen, Willy Sørensen

1929

Danmarksmesterskab M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Siegfred Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Friborg Jensen, Egon Bang, Ove Løllner, Cox: Harry Gregersen

1928

Olympiske lege, Holland, Amsterdam: M8+: Sekundær placering (slået i 3. heat af U.S.A.) – Knud Olsen, Willy Sørensen, Siegfred Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Friborg Jensen, Georg Sjøht, S. Grønvold, Cox: Harry Gregersen
Danmarksmesterskab M8+: Guld – Knud Olsen, Willy Sørensen, Siegfred Sørensen, Bernhard Sørensen, Carl Schmidt, Friborg Jensen, Georg Sjøht, S. Grønvold, Cox: Harry Gregersen

1927

Danmarksmesterskab M4-: Guld – Carl Schmidt, Georg Sjøht, Svend Aage Nielsen, S. Grønvold

1926

Danmarksmesterskab M4+: Guld – Carl Schmidt, Georg Sjøht, Svend Aage Nielsen, S. Grønvold, Cox: Harry Gregersen
Danmarksmesterskab M8+: Guld – Carl Schmidt, Georg Sjøht, Sven Alex Petersen, Harry Hansen, Stig Feldmann, Svend Aage Nielsen, Willy Bastian, S. Grønvold, Cox: Harry Gregersen

Før 1926

Indtil 1926 var Københavns Roklubs deltagelse i kaproninger i ind- og udlandet følgende:

Starter: 478
Nr. 1: 249
Nr. 2: 112
Nr. 3: 40
Nr. 4: 26
Nr. 5: 18
Nr. 6: 24
Udgået: 9